Head ja lähedased Harkujärve kogukonna inimesed ja meie sõbrad.

Kolmekuningapäeval koos Tallinna Püha Vaimu kiriku kammerkooriga kogukonnakirikus õhtut veetes tundsin teist puudust. See on nii kummaline, kuidas mõnikord mõjub inimesele see, mida tal ei ole. Inimsuhete osas on see eriti selge, aga samas ka ambivalentne, sest igatsus seguneb rõõmuga armastusest nende vastu. Olin kavatsenud samal päeval teile kirjutada, aga haigestumise tõttu ei saanud sellega hakkama. Teen seda siis nüüd.

Lisaks Riho Ritsbeki juhendatavale Püha Vaimu koguduse kammerkoorile oli meil läinud aastal veel palju erilisi muusikalisi õhtuid. Suurupi naiskoor „Meretule“ ja segakoor „Wannamoisa“ ning dirigent Elen Ilves. Saku segakoor „Tuljak,“ Eliisa Sakariase juhatamisel. EELK Nõmme Rahu koguduse meeskoor  ja Nõo Laurentsiuse koguduse meesansambel, sedapuhku küll ilma Mart Jaansonita, aga Margus Liivi kindlal käel juhitud. Esimesel Ülestõusmispühal südameid soojendanud Politsei ja Piirivalveameti segakoor Akord. Tallinna Tehnikakõrgkooli kammerkoor. Mulle isiklikult on eriliselt armas Ele Millistfer, kes koos kontsertmeistrist ema Üllaga meid teisel advendipühapäeval rõõmustasid ja mitte ainult seetõttu, et ta mitmeid minu tekste on viisistanud. Elet lihtsalt peab kuulma, ta on nii erinev teistest vokalistidest. Tulevikulootusena mõjus ETV Klassikatähtedes tuntust kogunud tšellist Marcel Johannes Kits, aga ka Pääsküla Muusikakooli andekas õpilane Ekke Rainer Arndt.  Kerge muusika klassikasse kuulub Paul Ruudi „Kerge Muusika Koor“ oma iginoore juhiga. Jõuluõhtul laulis Karoliina Ritsbek. Muusikalisi sündmusi kroonisid aga Elen Ilves, Tiia Tenno ja Piret Puusta Tabasalu Ühisgümnaasiumi kooridega 21. detsembril. Kui ikka helistatakse ja uuritakse, mis kirikus lahti on, et nii palju autosid ümberringi pargib, siis võib küll nuriseda parkla puudumise üle, aga rõõm tuledes säravast, helisevast ning rahvast tulvil pidupäevast kaalub selle nurina igal juhul üles. Kui juba ainuüksi esinejaid oli üle kahesaja, siis mina küll ei oska kokku arvutada nende emasid ja isasid, kes uskumatult leplikult külg külje kõrval kirikusaalis ja treppidel seisid, et oma armastust tõeks elada. Räägitagu veel, et pereväärtused on jäänud tagaplaanile või et me ei ole pererahvas. Aitäh, Elen ja co! Ja juba eeloleval pühapäeval (22.01) kohtume Mai Ainsalu ja Tabasalu kammerkooriga. Tulge kindlasti.

Kui eespool oli juba juttu parkimisest, siis on hea meel jagada häid uudiseid. Harku vallavolikogu otsustas toetada 6000 euroga meie kava kiriku idaküljel oleva haljasala korrastamisest. Oleme eelarvesse arvestanud parkimiskohtade rajamise. Kohaliku Omaalgatuse Programmi toel saame paigaldada ka Aino Järvesoo mälestustahvliga pingi. Et minna edasi kirikuehitaja mälestuse tutvustamisega, kuulutame välja konkurssi teksti või tunnuslause leidmiseks, mis kirjutatakse või graveeritakse pingile ning kirikuhoonesse paigaldatavatele tahvlile. Teksti hindamiseks moodustatakse žürii, milles osalema palutakse kodukandi seltside, kooli ja omavalitsuse esindajad. Arvestades reformatsiooni  500 aastapäeva 31.10.2017 reformeerime haljasala põhjalikult. Kaalume platsile Lutheri nime andmist. Suur tänu Merilen Mentaalile ja Garden OÜ-le, kes oma abi haljastamisel pole keelanud ning on koostanud ka esimese planeeringuvariandi. Garden OÜ asub siinsamas vana aiandi territooriumil ning peab oma missiooniks viia eesti aiakujundus ehk maastikuarhitektuur rahvusvahelisele tasemele. Heade naabritega on lust koos arendada nii kogukonda kui elukeskkonda.

Meie lähedasim ja olulisim naaber on muidugi Harkujärve Põhikool. Laste ja perede kirik ei saa ilma lasteta. Õnneks toob kool nad kokku ja ühendab kooliperesse. Tore on kavandada koos laste uurimustöid Harkujärve kohta, emadepäeva kontserti ja laste joonistusvõistlust „Turvaline kodu – turvaline Eesti.“  Tänan direktor Küllit kaasamise eest kooli arengukava koostamisse. Kultuurikolmnurk – kool, kirik ja lasteaiad on minu hinnangul sobivaim tööriist kogukonna integreerimiseks. Püüame sel aastal kaasata rohkem ka kodukandi ettevõtjaid.

Toimus ka oluline pereheitmine. Valla noortekeskus kolis kogukonnakirikust välja. Lahkusid ka esimese klassi lõpetanud õpilased koos õpetaja Anna – Kaisaga. Soovime neile õnnistust ja edu selleks otstarbeks püstitatud moodulmajades jätkamiseks. Noortekeskuse alt vabanenud ruumidesse kolisid veel samal nädalal kuriteoennetusega tegelevad vabaühendused Kriminaalpreventsiooni Instituut ja Ohvriabi. Tere tulemast!

Möödunud aastal toimetanud huviringidest jätkavad kogukonnakirikus Loovuslabor – Evelina Bartške ja Kaja Roosvee, Draamastuudio – Fea Üprus, Shindo võimlemine – Hillar Pliiats, Mustlastants ja Flamenco – Lehti Kostabi. Lisandunud on HotSport tantsutrenn lastele – Deelia Jõgi ja Pilates võimlemine – Minna Pert.  Saksa keelt õpetab Triin Asi.

Draamastuudio noored näitlejad andsid üheksa etendust. Kümnendaga astus üles külalisesineja Heino Seljamaa oma kohverteatriga. Võõrustasime enam kui sadat väliskülalist, rõduklassis elas suvel itaallasest muusikaüliõpilane Michael, kes andis ka ühe kontserti ning teenis muusikaliselt kaasa jumalateenistustel. Alaliselt vastutab muusikalise teenimise eest Ülle Ritsbek. Ringide tööd ja ruumide renti koordineerib läinud aasta algusest Agnus-Dei Üprus. Kui soovite tähistada tähtpäevi, pidada koolitusi või koosolekuid, siis võtke temaga ühendust aadressil info@inglitiib.eu Siinkohal on rõõm tänada Alasniidu Seltsi kestva koostöö ja toetuse eest.

Kui mõelda kolmele olulisele kuupäevale läinud aastal, siis kronoloogilises järjekorras on esimeseks oreli saabumine 08. juunil. Luterlik kirik ilma orelita on kui ühe tiivaga lind. Oreli saatis Pieksamäki kogudus Soomest, Lasnamäe koguduse õpetaja Kari Lappalaineni palvel. Samal ajal vahendasime ka  õpetaja Veikko Määtta abil hangitud mehhaaanilisi haigevoodeid kümnekonnale inimesele nii kodukandis kui kaugemal. Suur tänu neile kõigile. Taasiseseisvumispäeval 20. augustil istutasime koos abivallavanem Erik Sandlaga kiriku ette reformatsiooniaasta õunapuu. Peapiiskop Urmas Viilma ütleb: „Olgu õunapuude istutamine ärevate aegade keskel sümboolne märk õitsevast lootusest helgemale ning paremale tulevikule ja igavesele elule!“ Panime õunapuule nimeks Martin Lutheri abikaasa Katarina von Bora järgi Kati. Loodame, et jänesed Katile talvel ligi ei pääse. 20. septembril tähistasime Aino Järvesoo 106. sünniaastapäeva mälestuste õhtuga, millel astusid üles Aino Järvesood isiklikult tundnud inimesed. Koostöös Naisüliõpilasseltsiga eksponeerime tänagi Aino Järvesoo loomingut ning loodame selle eesõiguse kestmisele.

Tänan kõiki toetajaid, kes on leidnud võimaluse panustada Harkujärve Kogukonnakiriku taastamisse ja käivitamisse. Lisaks KÜSK-i ja Harku Valla toetustele oleme võinud kogeda ka kohalike elanike ja kaugemate mõttekaaslaste tuge. Tänavu lisandus toetajate hulka ka Kohaliku Omaalgatuse Programm. Plaanime pöörduda PRIA poole katuse vahetamiseks ning ruumide korrastamiseks. Eriline rõõm on meil püsiannetajatest, kes igakuiselt oma annetuse teevad. Neid on meil kaheksa. Eha Abel, Malle Virves, Fea Üprus, Sirje Semm, Johann Dieter Heitmann, Margita Tuulik, Elma Paju ja Sulev Kuuskmäe. Suur tänu teile. Suur tänu ka minu ja Risto Abeli perekondadele, kes igakuiselt laenukoormat aitavad vähendada. Suur tänu usalduse ja toetuse eest Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule, Luterlikule Maailmaliidule, Soome ja Norra misjonäridele ja Estlandhilfele.

Valgust ja selgust soovides
Avo Üprus

HJS juhatuse liige

Categories:

Comments are closed