Head ja lähedased Harkujärve kogukonna inimesed ja meie sõbrad kodu- ja välismaal.

Mille poolest oli lõppev aasta eriline? Võibolla peaks nimetama metsikuid kitsekesi, keda kiriku taga luusimas on nähtud. Koostöös vallavalitsuse ja ühendusega Eesti Metsa Eest ning paljudega teie hulgast suutsime peatada kavandatud lageraide nende elualal ja hoidsime sellega ära kuuekilomeetrise tuulekoridori tekitamise, mis otse Õismäelt üle järve ja kirikutaguse ala ulatudes oleks oluliselt seganud ka meie naabrite heaolu Kiriku tee ja Lilleaia tee äärsetel õuedel. Aitäh, Kaarel Kübarsepale, et selle murega kirikusse tulite. Kuigi raieload olid väljastatud, saime koos siiski soovitud tulemuse. Väga oluline oli siinkohal praeguse vallavanema Erik Sandla kiire ja otsustav tegutsemine.

2017 oli ka reformatsiooni 500 juubeli aasta. Mul on hea meel, et mitmel pool maailmas on astutud üksteise mõistmist ja ühtsust kasvatavaid samme. Mitte ainult kirikut puudutav sündmus on eeloleval aastal oodatav paavsti visiit Eestisse, millele loodi eeldused EELK peapiiskop Urmas Viilma ja Rooma-Katoliku kiriku piiskop Philippe Jourdani ühise pöördumise ja kutsega. Mullu istutasime peapiiskopi üleskutset järgides õunapuu, tänavu rajasime kirsiaia – kui kuut kirsipuud muidugi sobib aiaks nimetada. Kogu idaküljel paikneva roheala võiksime nimetada Lutheri platsiks.

Harku vallavolikogu toetas haljasala korrastamist ning parkimiskohtade rajamist 6000 euroga. Bussipeatuse ohutus, parkimiskohad ja haljastus on meie ühised mured. Harkujärve Kiriku Selts on tellinud parkimiskohtade rajamiseks planeeringu ning registrile edastanud. Puude istutamisele, massiivpinkide ja laua paigaldamisele, roheala parendamisele, sellega seotud kaevude tõstmisele ning parkimiskohtade projekteerimisele kulus kokku üle 12000 euro. Kiriku taga lastehoidu viiva tee renoveerimise ja laiendamisega saime lisaks kuus parkimiskohta. Seoses esialgu veel tulevikku jääva saali ja katuse remondiga konsulteerisime EAS-ga ning saadud soovituste kohaselt seadsid omanikud hoonestusõiguse Harkujärve Kiriku Seltsi kasuks. See omakorda võimaldab taotleda renoveerimistoetust.

Kindlasti olete märganud tiivulist pinki kiriku idaküljel punase vahtra all. Pingil on mälestustahvel meie kiriku rajanud professor Aino Järvesoole. Selle kinnitasid pingile tänane vallavanem Erik Sandla, kultuurijuht Fea Üprus ja kiriku majandusmees Toomas Andres. Pingi tagaküljel on leidnud jäädvustamist ka teade, et see väike, aga kohaliku kultuuri kontekstis oluline samm on tehtud Kohaliku Omaalgatuse Programmi toel. Eelkäijate austamine teeb väikesed rahvad suureks ning on otseselt seotud ka neljanda ehk vanemate austamise käsuga. Tahame seda ikka meeles pidada ning edasi minna mälestustahvli paigaldamisega kirikusse. Sinna lisame ka teie hulka kuuluvate püsitoetajate nimed. Üheskoos arendame nii kogukonda kui rahvuslikku mälu.

Toimus palju erilisi kultuurisündmusi. Üles astusid Suurupi naiskoor „Meretule“ ja Tabasalu Ühisgümnaasiumi Poistekoor (dirigent Elen Ilves), Saku segakoor „Tuljak,“ Eliisa Sakariase juhatamisel, ERKI Kammerkoor Mareks Lobe juhtimisel. Novembri lõpus nautisid teatrihuvilised Reet Paaveli lavastust „Armastuskirjad“ soklikorruse saalis. Osades Härmo Saarm ja Tiiu Uibo. Samas saalis esietendus 10. detsembril Fea Stuudio lastelugu „Kuldvõtmeke ehk Buratino“. Läbi viidi sotsiaaltöö, kuriteoennetuse ja rahvahariduse alaseid seminare. Maestro Härmo Saarm korraldas huvilistele avaliku esinemise koolitusi. Kirikus said öömaja Kunstiakadeemia tudengid, muusikud, paar koduta jäänud meest ja mitmed külalised. Esimesel advendipühapäeval laulis Jaana Eskor, teisel Ann Narva, kolmandal Saku segakoor ja Pühal Jõuluõhtul teenivad muusikaliselt Ülle ja Karoliine Ritsbek.

Meie lähedasim ja olulisim naaber on muidugi Harkujärve Põhikool. Laste ja perede kirik ei saa ilma lasteta. . Üle poolesaja õpilase osaleb ringide töös. Huvitegevust toetab Harku Vallavalitsus Noorsootöö SA kaudu. Põhikooli ja Loovuslabori koostöös viidi ellu idee bussipeatuste kaunistamisest, mille käis välja Alasniidu seltsi juhatuse liige Ivo Lukk. Advendiajal tulid esimesed klassid kirikusse, et mõista jõulusündmuste tausta ja mõtet. Esitati õpetajate poolt lavastatud Jeesuse sünnilugu

Väärtustame meie kirikuhoones tehtavat sotsiaaltööd. Igal hommikul avab uksed lapsehoid „Inglitiib“. Veebruaris 2018 saab avamisest viis aastat. Puuetega laste hoid töötab teist aastat. Meil on juhtiv osa EELK ja Sotsiaalkindlustusameti (SKA) ühisprojektis Raske ja sügava puudega laste abistamine. EELK on Sotsiaalkindlususameti partner teenuse osutamises Harjumaal. Teenuse juht on Keili Kollamaa. Partnerluses Töötukassaga pakume võimalust vabatahtliku töö tegemiseks meie kirikus. Neli aastat töötas meie majas MTÜ Igale Lapsele Pere. Majandustöid on korraldanud Remet Rander, Toomas Andres, Risto Abel, Toomas Ots.

Möödunud aastal toimetanud huviringidest jätkavad kogukonnakirikus Loovuslabor – Evelina Bartške ja Kaja Roosvee, Draamastuudio – Fea Üprus, Shindo võimlemine – Hillar Pliiats, Mustlastants ja Flamenco – Lehti Kostabi. Nooruslikku värskust on toonud HotSport tantsutrenn lastele – Deelia Jõgi ja Keiti Aasavelt ning Pilates võimlemine – Minna Pert. Saksa keelt õpetab Triin Asi. Helin Parts kinkis kirikule hiljuti elektrioreli ja Olga Gams alustas käsikellade õpetamisega. Head annetajad on loovutanud meile paar jõutreeninguks vajalikku agregaati. Tulge proovima.

Jumalateenistustel musitseerib Ülle Ritsbek. Ringide tööd ja ruumide rentimist koordineerib Agnus-Dei Üprus. Kui soovite tähistada tähtpäevi, pidada koolitusi või koosolekuid, siis võtke temaga ühendust aadressil info@inglitiib.eu Siinkohal on sobiv tänada Alasniidu seltsi kestva koostöö ja toetuse eest kogukonnakeskusele.

Võibolla olete märganud, et selles kirjas kasutan ma Harkujärve Kiriku Taastamise Seltsi nimega paralleelselt nimekuju Harkujärve Kiriku Selts. Juriidiliselt õige on esimene vorm, aga mulle tundub, et sisuliselt õige on teine. Ma tahan öelda, et tegelikult on kirik valdavalt taastatud ning käivitatud. Me alustasime 2012 aasta suvel. Seega saime tänavu viieaastaseks. Palju õnne. Nüüd ootame, et saaksime toimiva organisatsiooni koos tegevuste ning finantsallikatega üle anda. Aino Järvesoo pakkus kirikut algselt EELK Konsistooriumile, et rajada siia laste- ja perede kirik. Toetajate abil ning meie ühise hea töö tulemusel on see unistus teostunud. Eeloleval aastal jõutakse koguduse asutamiseni.

Tänan kõiki toetajaid, kes on leidnud võimaluse panustada Harkujärve Kogukonnakiriku taastamisse ja käivitamisse. Lisaks KÜSK-i ja Harku Valla toetustele oleme võinud kogeda ka kohalike elanike ja kaugemate mõttekaaslaste tuge. Tänavu lisandus toetajate hulka ka Kohaliku Omaalgatuse Programm. Pöördume PRIA poole katuse uuendamiseks ning lisaruumide ehitamiseks. Eriline rõõm on meil inimestest, kes igakuiselt oma annetuse teevad. Üks nendest, meie hea toetajaliige, sädeinimene Malle Virves, lahkus igavikku. Igavene rahu saagu osaks talle. Püsiannetajad on Eha Abel, Fea Üprus, Sirje Semm, Johann Dieter Heitmann, Margita Tuulik, Marina Liinar, Galina Kaupmees, Elma Paju, ja Sulev Kuuskmäe. Suur tänu teile kõigile, sh minu ja Risto Abeli perekondadele, kes igakuiselt laenukoormat aitavad vähendada. Suur tänu usalduse ja toetuse eest Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule, Luterlikule Maailmaliidule, Soome, Rootsi ja Norra misjonäridele ja Estlandhilfele. Jörn Schneiderile. Palun kaaluge ka teie võimalust kogukonnakirikut toetada.

Me astume uude aastasse lootusrikkalt ning töötahteliselt. Soovime teile õnnelikku uut aastat. Jumalateenistused algavad Harkujärve kogukonnakirikus igal pühapäeval kell viis õhtul. Kohtumiseni!


Avo Üprus perega

Categories:

Tags:

Comments are closed