Harkujärve kogukonnakiriku õpetaja aastakiri

Ajal mil räägitakse, et kirik on langustrendis, mil Euroopas täidetakse tühjenenud kirikuid algse visiooni ja otstarbega vastuolus olevate tegevustega, asutame meie uusi kogudusi ja anname ühtlasi ka tühjaksjäänud kirikutele sisu, mida ümberkaudne kogukond kõige rohkem vajab. Peapiiskop Urmas Viilma juhtis jõuluajal Harkujärvel kõneledes tähelepanu asjaolule, et Eestis on taasiseseisvuse ajal renoveeritud või kasutusele võetud üle neljakümne kiriku ja kabeli. Oleme uhked ja tänulikud, et 27. veebruaril asutati EELK Harkujärve kogudus. Asutamiskoosolekul, mida juhtis praost Jaan Tammsalu, valiti kogudusele juhatus ja nõukogu, saadikud praostkonna sinodile ja revisjon. Koguduse juhatuse esimeheks valiti Hando Laanet.

Veebruaris tähistasime lapsehoiu „Inglitiib“ viiendat sünnipäeva. Täname lapsevanemaid usalduse ja tunnustava tagasiside eest. Suvel profileeriti väikelaste hoid ümber raske ja sügava puudega laste hoiuks, mille järgi on suur vajadus. Väikelaste hoidu pakub edaspidi Harkujärve Lasteaed. Meil on nüüd juhtiv osa EELK ja Sotsiaalkindlustusameti (SKA) ühisprojektis Raske ja sügava puudega laste abistamine. SKA partner teenuse osutamiseks Harjumaal on EELK Diakoonia. Teenuse juht on Keili Kollamaa-Rander. Osaleme ka partnerluses Töötukassaga ning pakume võimalust vabatahtliku töö tegemiseks meie kirikus. Läinud aastal sai Töötukassa vahendusel vabatahtliku töö võimaluse Harkujärvel 4 inimest. Koguduse liikmetest ja sõpradest vabatahtlikke toimetas kiriku juures erinevate ülesannetega kokku oma veerandsada inimest. Majandustöid on korraldanud Hando Laanet,  Remet Rander, Toomas Andres, Risto Abel, Toomas Ots. Eraldi tahan esile tõsta perekond Keremi – Simmo ja Kristini – annetust. Nemad ehitasid ja sisustasid meile köögi. Õpetame seal lastele söögitegemist. Kööki on võimalik koos soklikorruse saaliga ka rentida, olgu siis põhjuseks kurb või rõõmus sündmus.

Koostöös EELK Diakoonia ja Kohila puuetega inimeste töökeskusega korrastasime kaldtee ja paigaldasime sellele käsipuud. Nüüd pääseb nii lapsehoidu kui kirikusse ka ratastooliga. Eriline ilu on asjaolus, et erivajadustega mehed tegid head tööd erivajadustega laste heaks. Juhendasid Remet Rander ja Kadri Kesküla.

Suures saalis said puhastatud ja värvitud kõik seinad, parandatud idaküljel akent hoidev tala ning tagauks. Järgmisel suvel jätkame koridoride ja rõduga. Vajalikud on ka välistööd trepi ja kaldtee põskede renoveerimise näol. Oleme tänulikud Tiit Zeigerile ja  Akzo Nobel Baltics AS-le nii värvi kui konsultatsioonide eest. Kvaliteetse värvimistöö eest täname Ariel Süvarit, Jane Kassi peret ja Agnus Dei Üprust.

Esimesel poolaastal tegutses kogukonnakirikus Loovuslabor – Evelina Bartške ja Kaja Roosvee- teisel poolaastal pakuti noortele ja täiskasvanutele meisterdamisvõimalusi Alasniidu seltsi poolt. Draamastuudiot juhib Fea Üprus, Shindo võimlemist jätkuvalt Hillar Pliiats, mustlastantsu õpetab ja trenni juhendab Lehti Kostabi. Huviringide töös osaleb üle poolesaja õpilase. Seda tegevust toetab Harku Vallavalitsus Noorsootöö SA kaudu. Meie lähedasim ja olulisim naaber on Harkujärve Põhikool. Laste ja perede kirik ei saa ilma lasteta.  Advendiajal tuli koolipere kirikusse, et üheskoos laulda ja mõista jõulusündmuste tähendust. Osales üle kahesaja õpilase ja täiskasvanu.

Toimus palju erilisi kultuurisündmusi. Kevadest jaanipäevani oli avatud Eesti kunsti näitus Ülo Üpruse erakogust. Eksponeeritud oli üle saja töö (Eerik Haamer, Andrus Johani, Elmar Kits, Eduard Wiiralt, Aino Bach, Hilda Üprus, Alfred Kongo, Ülo Sooster, Amandus Adamson, Voldemar Väli, Peet Aren, Kristjan Teder jt).

Muusikaelamusi pakkusid Suurupi naiskoor „Meretule“ ja Tabasalu Ühisgümnaasiumi Poistekoor  (dirigent Elen Ilves), Saku segakoor „Tuljak“ (Tiina Sooba), Kandleansambel LiuLI, ERKI Kammerkoor (Mareks Lobe), Eesti Koorijuhtide Naiskoor (Elen Ilves), Pärnu Kammerkoor (Elo Kesküla) ja Pärnu Segakoor „Endla“ (Kadri Põder). Tallinna Sotsiaalkeskuse ansambel „Miraaž“ (Vaike Sarn), Kose Kiriku Pasunakoor (Kahro Kivilo) jt. Esietendusid Fea Stuudio lastelood „Lumivalgeke“ ja „Pipi jõulud“, Pipi tuleb jälle jaanuaris. Läbi viidi mitmeid sotsiaaltöö, kuriteoennetuse ja rahvahariduse alaseid koolitusi ja seminare.  Olime nõu ja jõuga abiks Alasniidu seltsile pereolümpia korraldamisel. Pidasime luuleõhtuid ja teeõhtuid. Meeldejääv oli Hiina õhtu koos massaažiga.  Meister Li juurde oli elav järjekord hilisõhtuni. Maikuus oli tuntud gospellaulja Nina Astroni kontsert, suvel toimusid perepäevad ja juba viies Kaine Jaan – laste ja perede jaanituli aiandi värava juures oleval platsil. Täname Enn Tamperet. Oktoobris avasid peapiiskop Urmas Viilma ja justiitsminister Urmas Reinsalu konverentsi ristivanemluse väärtustamisest. Advendiajal tõi vallavanem Erik Sandla kirikusse advenditule. Pühal Jõuluõhtul teenisid muusikaliselt Ülle ja Karoliine Ritsbek, vana-aasta teenistusel Tähe Lee Liiv.

Aino Järvesoo 108. sünnipäeva tähistati läti kooride ja Rapla koguduse koori ühislaulmisega. Oleme alustanud ettevalmistustöid Aino Järvesoo 110 sünniaastapäeva läbiviimiseks. Siis avatakse Aino bareljeef. Töö valmib skulptor Tõnis Paberiti ateljees.

Konsistoorium tegi otsuse osaleda kiriku omandamiseks võetud pangalaenu kustutamises. Loodame tulemuseni jõuda veel enne vabariigi aastapäeva. Siis saab Harkujärve kirik vastloodud koguduse päris oma koduks. Võibolla teate teiegi kedagi, kes vajab taolist kodu. Me ootame rõõmsal ja elevil meelel. Oleme valmis vastu võtma kõiki, kes pole veel leidnud oma kodukogudust ja kes jagavad meie visiooni avatud kogukonnakirikust kogukonna keskel.

Jumalateenistustel musitseerib Ülle Ritsbek. Asendanud on ka Peeteli ja Rannamõisa kirikute organistid. Kaasa löönud on Priit Sild ja Margus Liiv. Ringide tööd ja ruumide rentimist koordineerib Agnus-Dei Üprus. Kui soovite tähistada tähtpäevi, pidada koolitusi või koosolekuid, siis võtke temaga ühendust aadressil info@inglitiib.eu Meie uksed on seltsidele, vabaühendustele ja huvilistele avatud igal tööpäeval 13.00 – 17.00. Kui on trenni- või stuudiovaba õhtu, siis ka muul ajal. Mustlastantsu ja Pipi etendust võib ka pidudele tellida.

Tänan kõiki hea tahte inimesi, kes on leidnud võimaluse panustada Harkujärve Kogukonnakiriku taastamisse ja käivitamisse. Lisaks Harku valla toetusele oleme võinud kogeda ka kohalike elanike ja kaugemate mõttekaaslaste tuge. 7500 eurose annetuse tegi Eventus Ehitus OÜ. Riigieelarvelise eraldise eest kandis hoolt Tarmo Kruusimäe. Eraisikutest püsiannetajad 2018 olid Janek Mäggi, Eha Abel, Fea Üprus, Sirje Semm, Johann Dieter Heitmann, Margita Tuulik, Toomas Andres, Marina Liinar, Galina Kaupmees, Elma Paju,  Aili Tõniste ja Sulev Kuuskmäe. Enamik neist toetab kogukonnakiriku tööd igakuiselt, seda on lihtne teha püsikorraldusega. Oleme tänulikud Helsinki Alppila koguduse ja Estlandhilfe ja Jörn Schneideri toetuse eest. Suur tänu teile. Palun soovitage ka oma sõpradel kaaluda võimalust kogukonnakirikut toetada.

Me astume uude aastasse lootusrikkalt ning töötahteliselt.  Soovime teile õnnelikku uut aastat. Jumalateenistused algavad Harkujärve kogukonnakirikus igal pühapäeval kell viis õhtul. Järgige tähte! Kohtumiseni!

Avo Üprus

Harkujärve hooldaja

„Täht käis nende ees!“ Mt 2