Koguduse õpetaja Avo Üprus istumas Harkujärve kiriku matrooni ja ehitaja auks rajatud pingil “Inglitiib”.

Head kogukonnakaaslased ja toetajad

Oleme astumas uude 2022 aastasse. Ärgem laskem ennast segada osturallidest ja reklaamikärast, vaid vaadakem endasse ja esitagem küsimusi enda olemise ja tegemiste kohta, kavandagem ja teostagem tulevikku.

Harkujärve kultuurikolmnurka on koondunud Harkujärve Põhikool ja lasteaed, EELK Harkujärve kogudus ja Harkujärve Kogukonnakeskus MTÜ. Viimased kaks tegutsevad filantroop Aino Järvesoo eestvõtmisel ja finantseerimisel üheksakümnendate aastate keskel külasse ehitatud modernses kirikuhoones, mille on projekteerinud Jaan Kuriks. Harkujärve kogudus, asutatud 27.02.2018, on Tallinna praostkonna kaheteistkümnes kogudus.

Koguduse liikmearv on selle ajaga kahekordistunud, teenistused toimuvad igal pühapäeval kell viis õhtul, hommikupalvused igal argipäeval kell kuus hommikul. Lisaks neljapäevaõhtune palvus ja sagedased kontserdid, mis tänavuste piirangute tõttu koondusid peamiselt sügiskuudele ja jõuluaega. Nagu igal aastal, astusid üles Suurupi seltsi naiskoor Meretule ja  Tabasalu kammerkoor, lisaks muusikakooli õpilased ja Tabasalu brass. Koorijuhid Elen Ilves ja Mai Ainsalu ja puhkpilliorkestrite dirigent Valdo Rüütelmaa teevad suurepärast tööd ja hoiavad meie valla lippu kõrgel. Oma värskusega võitis kuulajate poolehoiu Lovely Beats. Advenditeenistusel osales Karmen Kääramees oma viiuldajatega. Kontserdi andis Priit Sild: mees nagu orkester.

Priit Sild puhkehetkel

Laulsid veel Karoliina Ritsbek ja Maren Ülevain. Pille Lille korraldatud kontsertil esinesid Maria Listra ja Piia Paemurru. Augustis avati Harku Valla 30-le aastapäevale pühendatud kultuurifestival. Kuulutati välja ka luulekonkursi võitjad. Põhikooli lastele andsid jõulukontserdi Hanna Liina Võsa ja Olav Ehala. Kirikusse kogunes kuulama umbes kakssada last koos õpetajatega. Jumalateenistustel musitseerisid Ülle Ritsbek ja Ester Liinak. Abiõpetajana on alates 31.10.2020 ametis olnud mag Ariel Süvari.

23.02 kohtusime Alasniidu seltsi esindusega, et arutada Alasniidu Seltsi ja Harkujärve Kogukonnakeskuse koostööd Tiskre, Harkujärve, Laabi ja Apametsa kandi huvi- ja arendustegevuse osas. Vald toetab mõlema seltsi tegevust, meie  puhul kulub toetus hoone ekspluatatsioonikulude katmiseks.

Harkujärve Kogukonnakeskuses toimuvad peamiselt huvitegevused, tähtpäevad ja koguperesündmused. Keskus avatud viiel tööpäeval nädalas 13.00 – 16.30. Sellele lisaks huviringide ja sündmuste toimumise aeg ja pühapäev. Korra kuus on kogunenud raamatuklubi või luuleruum. Esinenud on Eda Ahi, Ada Kesonen, Aires Erme, Avo Üprus, Arho Tuhkru, Sigrid Sinnep, Maarja-Liis Mölder, Agnus-Dei Üprus. Fea luges varalahkunud Harkujärve luuletaja Katrin Pelmase loomingut. Raamatute hankimist ja laenutamist korraldas Karin Suursalu, kes pälvis oma tegevuse eest maineka Erna ja Juhan Tui preemia. Harku valla Külade Nädalal korraldasime perepäeva, avatud kohviku ja tagasihoidliku laada kiriku haljasalal. Nagu igal aastal korraldasime küla peredele jaanitule Kaine Jaan.

Kaine Jaan

Kiriku soklikorrusele on rajatud õppeköök. Lõppeval aastal ostsime leivaahju ning leivaküpsetamise vorme ja taignategemise masina. Korraldasime kokakooli, mida hakkas juhendama mullune leerilaps Triin Tiisler ning hankisime toiduaineid. Kogukonna lapsed õppisid söögitegemist ning viisid ka kodudesse omavalmistatud toitu, korraldasime vanematele paar lõunat laste valmistatud roogadega. Toiduvalmistamisse kaasasime vähekindlustatud ja riskirühma kuuluvaid inimesi koostöös Töötukassa ja Kriminaalhooldusega. Omaküpsetatud leib sai heaks visiitkaardiks kodude külastamisel. Sama tegevus jätkus sügisel: köök on ju valmis ja sisustatud. Oluliseks abiks oli Siseministeeriumi toetus, millest 2400 eurot kulutati keldrikorrusel asuva köögi elektritööde peale ja 1437 eurot kulus mitmesuguste väiksemate köögi ja majapidamistarvete peale.

Saime tänavu ka riigieelarvelise eraldise, mille eesmärgiks oli kirikuhoone remont koguduse ja kogukonnaliikmete kogunemiste, jumalateenistuste ja kultuuriürituse korraldamise tingimuste parandamiseks. Konkreetsemalt jagunesid kavandatud tegevused kolme rühma vastavalt koguduse juhatuse kehtestatud prioriteetidele:

Prioriteet nr 1 –  liitumine Eesti Energia elektrivõrguga

Prioriteet nr 2 –  katuse osaline remont (suvel 2021 likvideeriti akuutsed lekked)

Prioriteet nr 3 – majasisene kaabeldus ja elektrikilpide järkjärguline vahetus, valgustuse renoveerimine ja helivõimendus

Lisaks Päästeameti ettekirjutuste täitmine (tuletõkkeuks, evakuatsioonivalgustus jms).

Tegevuste olulisemad tulemused: liitumine elektrivõrguga toimus plaanipäraselt, elektrikilbid said suve jooksul paigaldatud. Elektritööd olid peamised riigieelarvelise eraldisega kaetud tegevused. Sisevalgustus, katuse lekete likvideerimine, tuletõkkeukse paigaldamine ja muude väiksemate kulutustega seotud tegevusi rahastati omafinantseeringuga. Käesoleva aasta tegevuste rahaline maht ületas planeeritut ja oli kokku 31 157, 79

Koguduse elujõu võti on inimeste tegelike vajaduste mõistmine, arvab Avo Üprus. ”Me ei pea tegema, mis meile endale kõige rohkem meeldib, vaid seda, mida inimesed reaalselt kõige rohkem vajavad.” Sakraalse funktsiooni kõrval täidab kirik ka sotsiaalset ja hariduslikku funktsiooni. Üprus peab oluliseks, et kiriku tegevus on suunatud kõigile ümberkaudsetele elanikele, sõltumata nende konfessionaalsest kuuluvusest. „Oleme kogukonnakirik,“ ütleb ta vastuseks ajakirjaniku küsimusele.

Kaks kaunist: Elen Ilves ja Fea Üprus

Soovime pakkuda rahulikke hetki rändajatele, kes soovivad meie juures peatuda. Mõtiskleda altari ees, võibolla käia saunas, lugeda oma toa privaatsuses kaasavõetud või meie raamatukogust laenatud raamatut või laekast leitud Pühakirja, nautida head teevalikut ja mõelda ka oma tee valimise üle. Selleks on Teile varutud koht Harkujärve Kogukonnakiriku külalistubades. Eriti hea on, kui suudate neil päevil end välja lülitada nii sotsiaalmeediast kui argiaskeldustest. Aga ka töötegemiseks on meil suurepärased võimalused ja wi-fi võrk. Sageli korraldame koolitusi ja seminare. Augustis ja detsembris korraldasime koos valla sotsiaalosakonnaga eakate lõuna, kus osalesid ka vallavanem Erik Sandla ja sotsiaalosakonna juhataja Tiia Spitsõn. Musitseerisid Heiti Riismäe ja Ülle Ritsbek.

Vallavanem Erik Sandla ja auväärne Inga Jõgi, kes sai suvel 95

Välismaistest organisatsioonidest ja inimestest on meid tänavu toetanud Ameerika Eesti Fond, Estlandhilfe ja Partnerhilfe, Jörn Guido Schneider, ja Dietrich Heitmann. Kodumaiseid püsiannetajaid on muidugi rohkem, aga soovime nimeliselt tänada Teid, Mariina Liinar, Elma Paju, Sulev Kuuskmäe, Eha Abel, et olete meid igakuiselt toetanud. Kodumaistest ettevõtetest kuuluvad meie tänusõnad RESTATE OÜ-le ja  KASKA DRIVE OÜ-le, kes toetasid meie puuetega laste hoidu kokku nelja tuhande euroga ja Lipuvabrik OÜ-le altarikatete, toolide ja palju muu eest, millega täitsime aastavahetuse kingipakke.

Päkapikk valmistamas kingipakke emeriitvaimulikele ja kirikumuusikutele

Suures saalis toimuvad jumalateenistused, kontsertid, laulatused, matused, soklikorrusel laste- ja noortetöö, pastoraadis lapsehoid puuetega lastele, saali tagaosas pakutakse suupisteid, raamatukoguteenust ning korraldatakse kogukonnale vajalikke koosviibimisi, peielaudu ja sünnipäevi. Kogukonnakeskus korraldab draamastuudio, flamenko ja mustlastantsu tegevust ja igakuiseid ilupäevi, teeb koostööd kooli, Alasniidu seltsi ja teiste vabaühenduste ja vallavalitsusega. Oleme leidnud oma koha kultuurikolmnurgas.

Tervitades ja õnnistades

Harkujärve Kogukonnakiriku pere

Avo ja Ariel ristimas
Triin Tiisleri kokakool

Kogukonnakeskuse arveldusarve pangas on EE791010220110326017,

koguduse oma EE031010220272707228

ja koguduse õpetaja telefon on 5020857

Categories:

Tags:

Comments are closed