Teadetetahvel

Inglitiiva all on hea

Head Harkujärve Kogukonnakiriku sõbrad ja toetajad.

Möödunud aasta ja Jõulude kohal kummunud tumedad varjud Ukraina sõjast ei ole kuhugi kadunud. Ikka on nad kohal ja rõõm põgeneb nende eest. Lisandunud on Lähis Ida kriis, mille vallandas terroriorganisatsioon Hamas. Ohvrite arv kasvab iga nädalaga. Jeesuse sünnilinnast Petlemmast antakse teada, et sellel aastal ei süüdata tulesid Jõulupuudel, pidustused jäetakse ära. Sama tehakse ka Jordaanias ja Läänekaldal. Mida meie peaksime tegema?

Ma arvan, et me peame hoidma oma ühiselu rõõmu. Jätkama lastele vaba aja teenuste pakkumist ning kasvatama neis turvatunnet isegi siis, kui Peipsi tagant immitseb sõjasuitsu. Saama omavahel kogukonnana kokku ning jätkama nii Jõulu- kui Ülestõusmispühade ja Jaanipäeva pühitsemist, sest see kuulub meie elulaadi juurde, on osa meist endist. Peame jätkama ka lugude jutustamist, et hoida järjepidevust ning väärtusi, millel meie kultuur püsib. Olema üksteisele toeks.

Harkujärve kiriku loo tutvustamine külalistele on regulaarne, seda tehakse ka koolis ja üliõpilastele Usuteaduste Instituudist ja Metodisti Kiriku Teoloogilisest Seminarist, kus Merle Seeder ja Avo loenguid lugemas käivad. Teemad on seotud kogukonnale avatuse ja sotsiaaltöö ning diakoonia alustega. See toob huvilisi majja ning ka praktikat tegema. Nemad kannavad omakorda edasi Aino Järvesoo ja Järvekiriku lugu.

Kogudusena saime viie aastaseks, tänujumalateenistus peeti 26.02, hetkel on meil 65 liiget+ lapsed. Kogukond on oluliselt suurem ja ka ajalugu pikem. Lapsehoid Inglitiib sai juba kümneseks. EELK kirikuvalitsuse tähelepanu ja tänu pälvisid lapsehoiu eestvedajad Keili ja Remet Rander.
Harkujärve Kiriku Taastamise Seltsi 2012 aastal koostatud visiooni kohaselt on Harkujärve kirikusse rajatud kogukonnakeskus, mis pakub meie kandi peredele vajalikke teenuseid ning vaba aja veetmise võimalusi.

Väike, aga aktiivne kogudus on usaldusväärseks partneriks seltsidele ja omavalitsustele. Hoolikalt ja funktsionaalselt renoveeritud hoones on jäädvustatud filantroop Aino Järvesoo mälestus. Eesmärkide saavutamiseks tegi selts tihedat koostööd EELK Diakooniaga. 2012 alustati laste vabaaja tegevuste korraldamisega, 2013 veebruaris avati lapsehoid “Inglitiib.” Mais 2014 osteti kinnistu eraisikute laenude abil välja. Kirikuhoone haldamise ja renoveerimise kõrval avati koostöös vallavalitsusega ja Kodanikuühiskonna Sihtkapitali rahalisel toel laste päevakeskus, kus alustasid mitmed ringid, draama- ja tantsustuudio. 28. septembril 2014 pühitses EELK tollane peapiiskop Andres Põder Harkujärve kogukonnakiriku ning Toomas Otsa perekonna annetatud altari, risti ja kantsli, mis moodustavad ainulaadse ansambli. Harkujärve kogudus asutati 2018. aasta veebruaris ja võeti aprillis Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku koosseisu. 17.01.2019 andis Harkujärve Kiriku Taastamise selts kinnistu ja kiriku üle EELK Harkujärve kogudusele. Kirikusaalis on Aino Järvesoo maalide püsiekspositsioon, suurannetaja bareljeef ja raamatulaenutus. Tänavu andsime välja Aino mälestusmargi. Võime öelda, et visioon on realiseerunud. Soli Deo Gloria!

Noormees Villu Õispuu abistab Jumalateenistustel, helistab kella ja loeb ette Pühakirja tekste, tehes seda väga järjekindlalt juba terve aasta. Tema isa Toomas on aidanud majandustöödega. Kella tahame tõsta torni ja detsembris saime ka hinnapakkumise elektroonilise helistamise seadme paigaldamiseks. Selleks vajame 2135 eurot. Tõenäoliselt palume ka kogukonna abi ja annetusi.

Meie eestpalvekogudus on EELK Lüganuse kogudus. Nelipühadel käisid nad meil ka külas ja vaatasid draamastuudio etendust ”Viis väikest pakikest.” Autor Oskar Luts, lavastaja Fea Üprus. Fea on toonud noorte näitlejate Villu Õispuu ja Isabel Reinsaluga lavale veel Henno Käo näitemängu ”Jõululumi,” milles said kaasa lüüa ka ukraina põgenike lapsed. Stuudios osalesid tublilt ka Marten ja Markus Mjakiš.
Margilja Lõhmuse eestvedamisel on tekkinud osadusgrupp, osalised kogunevad erinevatel päevadel, sest eestvedaja käib meile Kohtla-Järve kandist. Paar korda kvartalis toimuvad erinevad koolitused ja kovisioonid. Kasvanud on isikliku hingehoiu osakaal, peamised teemad haigused ja sõjahirm.

Kirikus elavad Sven, Ženja, Eduard, vahel osadusringi läbiviiv Margilja, lisaks üks kolmeliikmeline Ukraina pere, Olha kahe tütrega. Eelmisel 2022. aastal elas meil ajutiselt 16 sõjapõgenikku, tänavu toimus lisaks vähemalt kord kuus Ukraina emade ja laste sündmus, koos juhendajatega tähistati Eesti ja Ukraina tähtpäevi ja laste sünnipäevi, praktiseeriti eesti keelt ja tehti koos süüa. Põgenike lõimimiseks oleme saanud kasutada Sotsiaalministeeriumi vaimse tervise osakonna toetust. Projekti hindamisel saime maksimaalsed võimalikud punktid. Ei ole selge, kas toetus jätkub ka uuel aastal, hetkel on aruandlusperiood.

Valla toetusel toimus külade nädala läbiviimine, osaleme ka uuel 2024 aastal. Fea ja Avo Üprus korraldasid Harkujärve küla päeva 26.07. Külapäeval oli avatud kirikukohvik Teevik, haljasalal toimusid sportlikud mängud ja kirikulaat kohalike toodetega. Suure meeautoga oli kohal oma küla mesinik Veiko Toomingas. Rõdu ilutoas töötas kosmeetik Maris Kaev. Vallavalitsuse toetus oli 700 eurot. Rõhuasetus oli inimeste kaasamisel ja võimestamisel külapäeva ise tegema, välisesinejaid ei tellitud.

Jätkus iga-aastane Jaanipäeva tähistamine, lõkke süütas valla volikogu esimees Erik Sandla, esines ansambel Kompass Tabasalust. Eelarve oli eelmisel aasta 1000 eurot. Väärtus on ka see, et said osaleda abivajavad inimesed sotsiaalkeskusest ja ukraina sõjapõgenikud.

Ilupäevad toimusid 1-2 korda kuus, kosmeetik tegi erinevaid näohooldusi, tasudes rõdutoa kasutamise eest renti. Andsime tööd ka pimemassöörile, kes juba mitmendat aastat oma teenuseid osutas. Osalised jäid teenustega rahule.

Kevadlaager koos kirikumajutusega toimus 26-28.04, etendus Kadunud Poja lugu, talendilava, luurekas, varanduse otsimine, spordimängud ja pesakastide paigaldamine. Eestvedajaks Margilja. 06.05 toimusid M- Talgud ehk meeste talgud, mille käigus koristati metsaalust ja Hobuseraua teeääri. 01. 06 tähistati koos esimeste klasside õpilaste ja Karu-Katiga lastekaitsepäeva.

17.07 kõlas muusikaline kava Armastuse kitsas rada Ernst Enno luulest. Esitlesid Hanno Paddar ja sõbrad..
04.08 andis kontserti Karijärve keelpilliorkester. Neljakümne inimese majutamine oli päris suur väljakutse, aga saime hakkama. 20. augustil tähistati Taasiseseisvumispäeva, 01. septembril Tarkusepäeva.
Sügisel 18.11. leidis aset esimene huumoriõhtu. Kirikuteemalisi naljalugusid esitas tuntud raadiohääl Härmo Saarm. Naer on terviseks – parim vaktsiin viiruste vastu! Raamatuid laenutatakse igapäevaselt; Karin Suursalu on kasvatanud säilikute arvu ligi üheksa (!) tuhandeni.

Advendikontserte anti mitu: traditsiooniliselt avasid advendiaja Suurupi naiskoor Meretule Elen Ilvese ja Tabasalu kammerkoor Mai Ainsalu juhtimisel. Külalisesinejateks teisel ja kolmandal advendil olid Ele Millistfer ja Tõnis Kark.

Ristitud-leeritatud sai aasta jooksul neli inimest. Hetkelgi on meil üks leerilaps. Külalisõpetajatest said kantslis sõna Kaido Petermann, Ingmar Kurg ja Ulvar Kullerkupp.
Garaažis ja töötoas korraldasime kaabeldustööd ja vahetasime valgustid. Remeti ja Risto eestvedamisel teostati katlamaja pumba vahetus, et soojus jõuaks rõdutubadesse. Kogukonnakeskuse ekspluatatsioonikulusid aitas juba mitmendat aastat kanda vallavalitsus, sedapuhku 8000 euro ulatuses.
Kaalume päkesepaneelide paigaldamist. Võeti pakkumine ettevõttelt OÜ Roofit Solar. Juhatuse hinnangul on see ebamõistlikult kallis. Mõtleme edasi.

Jätkame Nelja Valla Kogu liikmena ja osaleme valla ja vabaühenduste ümarlauas, elanikkonnakaitse seltsis.
Kohutavad sündmused maailmas toovad meid veel kindlamini kokku meie väärtuste ümber, Jeesuslapse hälli ümber, sest siit algab maailma puhastumine kurjast ning madalusest.
Me väärtustame eriliselt seda, mis meil on ja püüame uuel, algaval aastal olla tänulikumad, julgemad ja armastavamad, et kaitsta oma südameis sündinud Jeesuslast ja püha perekonda. Teisisõnu kaitsta ka meie oma peresid, oma armsaid, oma maad ja rahvast, oma isamaad, nimetades kurja kurjaks ning head heaks. Inglite sõnum: Ärge kartke, kõlab ka meile ja kogu headuse poolel seisvale maailmale.
Ärgem siis kartkem ka sõjaajal laulda Püha ööd, ärgem kartkem kuulutada koos inglitega kõigile rahvastele suurt rõõmu sellest, et meile on sündinud õnnistegija, kelle nimi on Jeesus Kristus. Tänu olgu Jumalale.

Avo Üprus
Harkujärve kogukonnakiriku ja koguduse õpetaja 31.12.2023

PS! Liikmeannetusi saab teha EELK Harkujärve koguduse arveldusarvele EE101010220272766229
MTÜ Harkujärve Kogukonnakeskus tegevust saab toetada arvel EE791010220110326017