November

Isad
Räägime isadest. Igaüks võtab kaasa pildi enda isast. Joonistame isadest pildi ja valmistame isadepäevaks isadele kaardi. Isadepäeval kutsume isad ühisele istumisele ja sööme isevalmistatud küpsisetorti. Küpsisetordi valmistame koostöös õpetajate ja teiste lastega.

 

Mardipäev
Räägime mardipäeva traditsioonidest läbi ajaloo. Kuulame ja laulame mardipäeva laule. Valmistame näo maski. Tantsime mardi laule. Mardipäevast algas vanasti talveaeg. Inimesed hakkasid tegema rohkem tööd toas. Välitööd pidid olema lõpetatud. Mardilaupäeval käivad ringi mardisandid. Mardilaupäev on 9. novembril. See on üks päev enne mardipäeva. Mardisandid käivad õhtul perest peresse. Vanasti olid mardisantideks ainult mehed. Tänapäeval maskeerivad ennast martideks nii poisid kui tüdrukud. Mardisandid panevad selga tumedad riided või pahupidi pööratud kasukad. Mardid laulavad ja mängivad pilli.

 

Eesti talurahvas ja rahvakombed
Vaatleme fotosid vanadest aegadest, et kuidas ja kus elasid taludes inimesed. Räägime sellest, mis toitu nad sõid ja mis jooke nad jõid ja kas nad said neid asju osta kauplustest. Joonistame foto talu majast ja seal elavatest loomadest.

 

Kadripäev
Kadrilaupäeval käivad ringi kadrisandid. Kadrilaupäev on 24. novembril. See on üks päev enne kadripäeva. Kadrid käivad õhtul perest peresse. Vanasti olid kadrisantideks ainult naised. Tänapäeval maskeerivad ennast kadrideks nii tüdrukud kui poisid. Kadrid panevad selga valged riided. Nad maskeerivad ära ka oma näo. Kadrid laulavad ja mängivad pilli. Kadrid alustavad laulmist juba ukse taga. Oma lauluga paluvad nad tuppa laskmist. Seal nad tänavad pererahvast tuppa saamise eest.